Skip to content

14 Mizzen DrBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block114.16
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,462
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
44%
Improvement Value:$88,400
56%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,701+2.3%
2024$4,596+3.8%
2023$4,428+0.5%
2022$4,407+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,462DeedBook 18730, Page 962Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,462DeedBook 18418, Page 1199Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 10990, Page 1693

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5283, Page 393

Property Sale

Sale
$44,150
DeedBook 4866, Page 891

Property Sale

Sale
$53,800
DeedBook 4031, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1981