Skip to content

28 Mizzen DrBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$74,450
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block114.16
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,666
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
39%
Improvement Value:$105,100
61%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,168+2.3%
2024$5,054+3.8%
2023$4,868+0.5%
2022$4,845+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$74,450
Sq Ft1,666DeedBook 19653, Page 1600Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 15151, Page 1077

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 14952, Page 956

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 12748, Page 1745

Property Sale

Sale
$39,695
DeedBook 4113, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1981