Skip to content

32 Mizzen DrBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Nov 5, 2001

Property Information

Block114.16
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class27
Description2SF/1AG
Dwellings2
ZoningR6
Sq Footage1,334
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
55%
Improvement Value:$56,900
45%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,742+2.3%
2024$3,659+3.8%
2023$3,525+0.5%
2022$3,508+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 10603, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 3954, Page 678