Skip to content

9 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1983

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 10, 2001

Property Information

Block114.17
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,746
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
40%
Improvement Value:$102,800
60%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,864+2.4%
2024$4,751+4.0%
2023$4,567+0.5%
2022$4,545+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 4154, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1983