Skip to content

25 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block114.17
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,440
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
42%
Improvement Value:$95,700
58%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,888+2.3%
2024$4,780+3.8%
2023$4,604+0.5%
2022$4,583+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
Sq Ft1,440DeedBook 19226, Page 1042Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 14821, Page 1388

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 10902, Page 1610

Property Sale

Sale
$40,415
DeedBook 3803, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1978