Skip to content

29 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
May 24, 1979

Property Information

Block114.17
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,244
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
32%
Improvement Value:$146,300
68%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+2.3%
2024$6,262+3.8%
2023$6,031+0.5%
2022$6,003+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 3827, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1979