Skip to content

35 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jul 20, 2000

Property Information

Block114.17
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/153
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,472
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
43%
Improvement Value:$92,300
57%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,787+2.3%
2024$4,681+3.8%
2023$4,509+0.5%
2022$4,488+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10167, Page 74

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 3830, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1979