Skip to content

31 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$324,500
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block114.18
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,530
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
41%
Improvement Value:$98,600
59%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,975+2.3%
2024$4,864+3.8%
2023$4,685+0.5%
2022$4,664+1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$324,500
Sq Ft1,530DeedBook 19343, Page 529Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$144,500

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 15596, Page 1176Recorded7/29/2013

Property Sale

Sale
$245,900
DeedBook 12964, Page 615

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10553, Page 1767

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5397, Page 766

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5213, Page 745

Property Sale

Sale
$43,900
DeedBook 3876, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1979