Skip to content

39 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$35,200
Last Sale Date
May 18, 1979

Property Information

Block114.18
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
43%
Improvement Value:$91,700
57%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,763+2.3%
2024$4,658+3.8%
2023$4,486+0.5%
2022$4,466+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,200
DeedBook 3824, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1979