Skip to content

11 Mizzen DrBarnegat, NJ 08005

Built 1982

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
Sep 17, 1982

Property Information

Block114.18
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,292
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
44%
Improvement Value:$87,900
56%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+2.3%
2024$4,562+3.8%
2023$4,394+0.5%
2022$4,374+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 4082, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1982