Skip to content

42 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block114.18
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,700
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
41%
Improvement Value:$100,500
59%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,070+2.3%
2024$4,957+3.8%
2023$4,775+0.5%
2022$4,753+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 11911, Page 1185

Property Sale

Sale
$39,800
DeedBook 3790, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1978