Skip to content

21 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block114.18
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,666
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
41%
Improvement Value:$99,900
59%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+2.3%
2024$4,931+3.8%
2023$4,750+0.5%
2022$4,728+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,666DeedBook 19308, Page 1226Recorded2/24/2023

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 4452, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1981