Skip to content

23 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2001

Property Information

Block114.18
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,582
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
41%
Improvement Value:$99,300
59%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,010+2.3%
2024$4,899+3.8%
2023$4,719+0.5%
2022$4,697+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4437, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1979