Skip to content

1 Nautilus AveBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block114.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,472
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
44%
Improvement Value:$88,800
56%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+2.3%
2024$4,617+3.8%
2023$4,447+0.5%
2022$4,427+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,472DeedBook 20099, Page 1459Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5217, Page 967

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4951, Page 76

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4377, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1979