Skip to content

21 Nautilus AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$154,500
Last Sale Date
Mar 24, 2020

Property Information

Block114.19
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/988
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage975
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
51%
Improvement Value:$65,800
49%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,998+2.3%
2024$3,909+3.8%
2023$3,766+0.5%
2022$3,748+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$154,500
Sq Ft975DeedBook 17849, Page 687Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 12452, Page 699

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 10739, Page 1375

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 4548, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1980