Skip to content

34 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block114.19
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/131
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
44%
Improvement Value:$87,600
56%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,656+2.3%
2024$4,553+3.8%
2023$4,385+0.5%
2022$4,365+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 14552, Page 595

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4712, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1980