Skip to content

32 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
May 10, 1991

Property Information

Block114.19
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,666
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
38%
Improvement Value:$111,700
62%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,365+2.3%
2024$5,246+3.8%
2023$5,053+0.5%
2022$5,029+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4905, Page 317

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4164, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1981