Skip to content

12 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Feb 4, 1986

Property Information

Block114.19
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,472
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
44%
Improvement Value:$88,300
56%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+2.3%
2024$4,564+3.8%
2023$4,397+0.5%
2022$4,376+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4393, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1980