Skip to content

8 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block114.19
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,698
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
40%
Improvement Value:$102,200
60%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,082+7.7%
2024$4,719+4.0%
2023$4,536+0.5%
2022$4,514+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4839, Page 152

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3972, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1980