Skip to content

17 Nautilus AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jan 21, 2015

Property Information

Block114.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,068
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
50%
Improvement Value:$67,800
50%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,058+2.3%
2024$3,968+3.8%
2023$3,822+0.5%
2022$3,804+1.5%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 15995, Page 1484Recorded1/30/2015

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 15532, Page 852

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 14546, Page 1208

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 11365, Page 598

Property Sale

Sale
$69,750
DeedBook 5177, Page 159

Property Sale

Sale
$52,200
DeedBook 5075, Page 488

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4790, Page 770

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4596, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1980