Skip to content

3 Midship DrBarnegat, NJ 08005

Built 1975
Other Exempt

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block114.21
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF/1402 S 1292
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
45%
Improvement Value:$87,400
55%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,510+2.4%
2024$4,405+4.0%
2023$4,234+0.5%
2022$4,213+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 10969, Page 1573

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4422, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1975