Skip to content

5 Midship DrBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block114.21
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF/1ATSH
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,522
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
44%
Improvement Value:$89,800
56%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,757+2.3%
2024$4,652+3.8%
2023$4,481+0.5%
2022$4,460+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,522DeedBook 20089, Page 566Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,522DeedBook 17781, Page 1102Recorded2/7/2020

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 5384, Page 590

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 4661, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1975