Skip to content

23 Midship DrBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$179,500
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block114.21
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,774
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
41%
Improvement Value:$100,500
59%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,070+2.3%
2024$4,957+3.8%
2023$4,775+0.5%
2022$4,753+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,500

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 16926, Page 381Recorded11/2/2017

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4964, Page 202

Property Sale

Sale
$43,463
DeedBook 4849, Page 905

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4234, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1975