Skip to content

22 Mast DrBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block114.21
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF1G/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,588
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
39%
Improvement Value:$108,900
61%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+2.3%
2024$5,173+3.8%
2023$4,983+0.5%
2022$4,960+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,588DeedBook 18647, Page 1315Recorded8/25/2021

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,588DeedBook 18373, Page 1239Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 13415, Page 939

Property Sale

Sale
$92,600
DeedBook 4745, Page 94

Property Sale

Sale
$29,991
DeedBook 3496, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1975