Skip to content

60 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Dec 8, 1992

Property Information

Block114.23
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,472
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
43%
Improvement Value:$91,400
57%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,760+2.3%
2024$4,655+3.8%
2023$4,484+0.5%
2022$4,463+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5029, Page 559

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 4429, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1978