Skip to content

11 Sextant DrBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block114.23
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF/2634 S 2576
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
34%
Improvement Value:$132,200
66%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,969+2.3%
2024$5,837+3.8%
2023$5,622+0.5%
2022$5,596+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12933, Page 863

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4527, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1978