Skip to content

49 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 14, 1993

Property Information

Block114.24
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,666
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
40%
Improvement Value:$103,900
60%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,156+2.3%
2024$5,042+3.8%
2023$4,857+0.5%
2022$4,834+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5120, Page 811

Property Sale

Sale
$102,335
DeedBook 5103, Page 314

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4396, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1977