Skip to content

77 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block114.24
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,500
45%
Improvement Value:$84,100
55%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,543+2.3%
2024$4,442+3.8%
2023$4,279+0.5%
2022$4,259+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,292DeedBook 20028, Page 1509Recorded6/2/2025

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,292DeedBook 18858, Page 877Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,292DeedBook 18597, Page 642Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4191, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1977