Skip to content

74 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$31,944
Last Sale Date
Aug 10, 1977

Property Information

Block114.24
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
42%
Improvement Value:$93,900
58%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,829+2.3%
2024$4,722+3.8%
2023$4,548+0.5%
2022$4,527+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$31,944
DeedBook 3663, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1977