Skip to content

63 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block114.24
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,472
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
41%
Improvement Value:$98,300
59%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,960+2.3%
2024$4,850+3.8%
2023$4,671+0.5%
2022$4,650+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 15952, Page 1463Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4305, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1976