Skip to content

17 Transom LaBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 1980

Property Information

Block114.25
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,192
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
49%
Improvement Value:$71,800
51%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,171+2.3%
2024$4,078+3.8%
2023$3,928+0.5%
2022$3,910+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977