Skip to content

84 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1970

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Aug 5, 2017

Property Information

Block114.25
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,359
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
44%
Improvement Value:$89,100
56%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,736+2.3%
2024$4,631+3.8%
2023$4,461+0.5%
2022$4,440+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,359DeedBook 16865, Page 1142Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,359DeedBook 15646, Page 1148Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$29,730
DeedBook 3439, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1970