Skip to content

76 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block114.25
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,472
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
42%
Improvement Value:$94,700
58%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,647+2.4%
2024$4,539+4.0%
2023$4,363-5.0%
2022$4,591+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 3982, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1978