Skip to content

63 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2010

Property Information

Block114.25
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,328
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
38%
Improvement Value:$116,300
62%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,570+2.3%
2024$5,446+3.8%
2023$5,246+0.5%
2022$5,222+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 13212, Page 1114

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10182, Page 597

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5238, Page 298

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5134, Page 881

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4560, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1976