Skip to content

3 Lexington BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block114.26
Lot122
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class33
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage900
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
37%
Improvement Value:$35,100
63%
Total Assessment$55,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,652+2.3%
2024$1,616+3.8%
2023$1,556+0.5%
2022$1,549+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft900DeedBook 20260, Page 1650Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$71,000
Sq Ft900DeedBook 18679, Page 1084Recorded9/15/2021

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 16537, Page 1440Recorded10/13/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 14549, Page 1092

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 12217, Page 726

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 11684, Page 924

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4189, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1976