Skip to content

74 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 30, 2021

Property Information

Block114.26
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1SF/988 SF 0988
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage988
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
51%
Improvement Value:$67,100
49%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+2.3%
2024$3,947+7.3%
2023$3,679+0.5%
2022$3,662+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft988DeedBook 18760, Page 1713Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 16196, Page 593Recorded9/23/2015

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12096, Page 1443

Property Sale

Sale
$64,259
DeedBook 11561, Page 1640

Property Sale

Sale
$75,594
DeedBook 10789, Page 1323

Property Sale

Sale
$21,712
DeedBook 5103, Page 63

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4191, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1976