Skip to content

12 Lexington BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block114.26
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class33
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
35%
Improvement Value:$38,400
65%
Total Assessment$58,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,748+2.3%
2024$1,709+3.8%
2023$1,646+0.5%
2022$1,638+1.5%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 16922, Page 1163Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 15493, Page 1344

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 15249, Page 1090

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 12911, Page 1106

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 12118, Page 781

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 10748, Page 1587

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5706, Page 530

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 4489, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1977