Skip to content

31 Potomac CtBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2020

Property Information

Block114.26
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class33
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
35%
Improvement Value:$36,800
65%
Total Assessment$57,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,697+2.3%
2024$1,659+3.8%
2023$1,598+0.5%
2022$1,591+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 16923, Page 23Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 15588, Page 1334Recorded7/19/2013

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 15155, Page 339

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 12890, Page 1409

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 10990, Page 1320

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3901, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1980