Skip to content

107 Lexington BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block114.26
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,130
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
31%
Improvement Value:$45,500
69%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,953+2.3%
2024$1,910+3.8%
2023$1,839+0.5%
2022$1,831+1.5%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 17002, Page 1003Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 14411, Page 792

Property Sale

Sale
$28,200
DeedBook 5454, Page 742

Property Sale

Sale
$32,485
DeedBook 3890, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1979