Skip to content

63 Lexington BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block114.26
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,130
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
28%
Improvement Value:$51,700
72%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,137+2.2%
2024$2,090+3.8%
2023$2,013+0.5%
2022$2,004+1.5%
Property History
Sales5Foreclosures1

Property Sale

Sale
$62,500

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 17002, Page 1009Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 14231, Page 1054

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 13019, Page 1722

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10593, Page 149

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4750, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1978