Skip to content

156 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 22, 2004

Property Information

Block114.27
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,619
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
41%
Improvement Value:$98,500
59%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,972+2.3%
2024$4,861+3.8%
2023$4,683+0.5%
2022$4,661+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12322, Page 40

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 5132, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1973