Skip to content

40 Starboard AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$182,450
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block114.28
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,179
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
52%
Improvement Value:$63,200
48%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,921+2.3%
2024$3,834+3.8%
2023$3,693+0.5%
2022$3,676+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$182,450

From:

To:

Sq Ft1,179DeedBook 17223, Page 1354Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$95,750
DeedBook 4739, Page 771

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4472, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1973