Skip to content

114 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block114.30
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF 2002000
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,760
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
38%
Improvement Value:$111,800
62%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,391+2.3%
2024$5,272+3.8%
2023$5,078+0.5%
2022$5,055+5.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 16125, Page 310Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5085, Page 244

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4245, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1973