Skip to content

110 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block114.30
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,760
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
39%
Improvement Value:$106,400
61%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,207+2.3%
2024$5,091+3.8%
2023$4,904+0.5%
2022$4,881+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,760DeedBook 18456, Page 1537Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,760DeedBook 18435, Page 869Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12426, Page 999

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5204, Page 494

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5104, Page 210

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4810, Page 133

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4776, Page 916

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4580, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1973