Skip to content

1 Seaview CtBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block114.30
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,514
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
41%
Improvement Value:$100,800
59%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+2.3%
2024$4,972+3.8%
2023$4,789+0.5%
2022$4,767+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,514DeedBook 19454, Page 1884Recorded8/9/2023

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 16892, Page 1388Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5176, Page 952

Property Sale

Sale
$27,990
DeedBook 3494, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1974