Skip to content

9 Seaview CtBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block114.30
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,845
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
35%
Improvement Value:$129,300
65%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+2.3%
2024$5,758+3.8%
2023$5,546+0.5%
2022$5,521+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,845DeedBook 19095, Page 417Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 12950, Page 1910

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10480, Page 1973

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5428, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1974