Skip to content

14 Seaview CtBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block114.30
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,626
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
38%
Improvement Value:$117,600
62%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,638+2.3%
2024$5,513+7.3%
2023$5,140+0.5%
2022$5,116+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,626DeedBook 18748, Page 787Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5396, Page 679

Property Sale

Sale
$29,990
DeedBook 3467, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1975