Skip to content

117 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block114.31
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,244
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
48%
Improvement Value:$73,800
52%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,221+2.3%
2024$4,128+3.8%
2023$3,976+0.5%
2022$3,958+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,244DeedBook 18531, Page 1717Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 14234, Page 179

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 11339, Page 1645

Property Sale

Sale
$27,485
DeedBook 3400, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1974