Skip to content

118 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2025

Property Information

Block114.31
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,244
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,500
47%
Improvement Value:$77,200
53%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,337+2.3%
2024$4,241+3.8%
2023$4,085+0.5%
2022$4,066+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14869, Page 180

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 10986, Page 1552

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 10378, Page 47

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4154, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1974