Skip to content

116 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 28, 1985

Property Information

Block114.31
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,244
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
47%
Improvement Value:$77,300
53%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,340+2.3%
2024$4,244+3.8%
2023$4,088+0.5%
2022$4,069+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4343, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1978